İnşaat Halinde.... yakın
 • Irak Başbakanı İbadi: Irak, etnik ve mezhep temelli bölünmeyle karşı karşıya

  TMAnews- BAĞDAT| Irak Başbakanı Haydar İbadi, yarın gerçekleşecek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bağımsızlık referandumuna ilişkin, "Referandum sonuçlarını tanımayacağız. Irak'ın birliğini ve vatandaşların güvenliğini korumak için gereken adımları atacağız" dedi.
 • MGK bildirisinin tercümesi, Irak bölünürse Musul ve Kerkük yolu gözükür

  TNAnews- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısından çıkan bildiriye ilişkin ilk yorum, AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar'dan geldi.
 • MGK bildirisi: IKBY'deki referandum gayrimeşrudur, kabul edilemez

  TNAnews- Ankara| Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referandum kararı almasına ilişkin, "Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar." açıklaması yapıldı.
 • Türkiye'de bağımsızlık referandumundan etkilenecek ayrılıkçı Kürt siyasi hareketi yok

  TNAnews- IKBY referandumunun Türkiye için bir tehdit olmadığına işaret eden Türkiye'nin Erbil eski Başkonsolosu Aydın Selcen "Ülkedeki Kürt seçmenin yarıdan fazlası HDP'yi, yüzde 40 civarıysa AKP'yi destekliyor. Bunların dışında ayrılıkçılığı savunan bir Kürt siyasi hareketi veya kitle partisi olduğunu düşünmüyorum" dedi.
 • Son dakika... Referandum krizinde kritik randevu!

  TNAnews- Tüm dünyayı karşısına alıp bağımsızlık referandumuna gitmeye hazırlanan Barzani, bugün Irak Cumhurbaşkanı Masum ile bir araya geliyor. Referandumu tanımayacağını ilan eden Bağdat yönetimi, Barzani'yi vazgeçirmeye çalışıyor.
 • İbadi: Referandumun ertelenmesi değil tamamen iptali gerekir

  TNAnews- Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapmayı planladığı referandumla ilgili, "Bunu kökünden reddediyoruz. Referandumun ertelenmesi değil, tamamen iptal edilmesi gerekir." dedi.
 • Analiz: Büyük Telafer Operasyonu

  TNANEWS-
 • Bağımsızlık zamanınız gelmiştir!

  TNANEWS- İsrailli akademisyen Edy Cohen, 25 Eylül’de Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nde (IKBY) yapılacak olan referanduma ilişkin, “Ey Kürt halkı! Bağımsızlık zamanınız gelmiştir. Tarihi referanduma ‘Evet’ deyin!” mesajını yayımladı.
 • O Türkmen kenti de Kürdistan’a mı bağlanacak?

  TNANEWS- Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Kosret Resul, çok tartışılacak yeni açıklamalar yaptı. Kosret Resul, Kurban Bayramı’nın birinci gününde Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Tuzhurmatu ilçesindeki peşmergeleri ziyaret etti ve peşmergenin kurtardığı bölgelerin Kürt bölgesel yönetimine bağlanacağını söyledi.
 • Analiz: Irak’ta Kürt devletinin sınırları mı çiziliyor?

  TNANEWS- Analiz: Irak’ta Kürt devletinin sınırları mı çiziliyor? Irak'ın kuzeyinde Kürt yönetiminin referandum hazırlıkları sürüyor. Peki Irak'ta bir Kürt devletinin sınırları mı çiziliyor? Ortadoğu uzmanı Serhat Erkmen'in analizi:

TNA news’ u desteklemek için bağış yapın

  74%
  20%
  6%

  Haberler

  Haberler | Irak View More News

  Irak Başbakanı İbadi: Irak, etnik ve mezhep temelli bölünmeyle karşı karşıya

  TMAnews- BAĞDAT| Irak Başbakanı Haydar İbadi, yarın gerçekleşecek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bağımsızlık referandumuna ilişkin, "Referandum sonuçlarını tanımayacağız. Irak'ın birliğini ve vatandaşların güvenliğini korumak için gereken adımları atacağız" dedi.

  ... more

  Haberler | Türkmen View More News

  İran, Kerkük'ün referanduma katılma kararını eleştirdi

  TNANEWS- İran, Kerkük''ün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık referandumuna katılma kararını sert bir şekilde eleştirdi.

  ... more

  Haberler | Dünya View More News

  Körfez ülkelerinden Katar'a talep listesi: Iran'la diplomatik ve Türkiye'nin de askeri varlığını derhal iptal et

  TurkmenNews- Katar'a ‘terörizmi desteklediği' gerekçesiyle yaptırımlar uygulamaya başlayan 4 Arap ülkesi, Doha'ya, aralarında Katar'daki Türkiye'nin askeri üssünün kapatılması talebinin de yer aldığı 13 maddelik bir liste yolladı.

  ... more

  Güvenlik

  Türkiye'nin Irak'a yönelik askeri yardımlarını taşıyan iki uçak başkent Bağdat'a ulaştı

  BAĞDAT Türkiye'nin Irak'a gönderdiği askeri yardımları taşıyan iki kargo uçağı başkent Bağdat'a ulaştı. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye'nin Irak'a yönelik yardımlarını taşıyan C-130 tipi iki askeri uçak, başkentin 20 kilometre doğusundaki El Musenna Askeri Hava Üssü'ne indi. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, söz konusu yardımları Irak Savunma Bakanlığı yetkililerine teslim etti. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'nin yaptığı açıklamada, "Türkiye, gerek DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu bünyesinde, gerekse ikili düzeyde, terörle mücadelesinde dost ve kardeş Irak Hükümetinin ve halkının yanında olmayı ve Irak'ın birliği ve bütünlüğü, istikrarı, güvenliği ve refahı için elinden gelen katkıları sunmayı sürdürecektir" denildi. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı da AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yarınki Irak ziyaretinde iki ülke arasındaki terörle mücadele ve güvenlik alanındaki işbirliği detaylı şekilde ele alınacak" diye konuştu. Kaymakcı, Bakan Yılmaz'ın Irak ziyaretinin ilk gününde başkent Bağdat'ta temaslarda bulunacağını, ikinci gün ise Erbil'de Kürt yetkililerle bir araya geleceğini ifade etti. Muhabir: Haydar Hadi

  ... more

  Basın Raporlar

  Telafer'in sessiz sürgünleri

  Al Jazeera Türk| Haberlerde yer almıyorlar, uluslararası koalisyonun gündeminde değiller. Geçtiğimiz yıl IŞİD’ın Musul’a girmesinden sonra göç eden, çoğunluğu Telaferli 300 bin Iraklı Türkmen gözlerden uzak bir hayat mücadelesi veriyor.

  ... more

  Ajanslar

  IŞİD'e Türk pasaportu !

  TürkmenNews - Haber Merkezi | IŞİD’in Suriye’deki savaş bölgesine militan göndermek için kurduğu sistem İstanbul’dan mı yönetiliyor? sorusu gündemden düşmüyor.

  ... more

  Türkmen Hakkında

  Irak Türkmenleri: Irak’ın Üçüncü Etnik Bileşeni

  Yazar: Zahid Jihad Albayati, Iraklı Yazarlar Birliği Üyesi & Dr. Elham MA Albayati, Yazar Tarih: Şub 06, 2015 Araştırma Metinleri

  ... more

  Makaleler

  2017-04-24 21:32:10
  Read More
  2017-03-03 09:34:53
  Read More
  HAŞD ŞAABİ VE TÜRKMENLER
  YAZAR: MAHİR NAKİP mnakip@yahoo.com
  2017-01-08 19:11:25
  Read More
  2016-11-25 05:51:13
  Read More
  2016-11-01 20:58:36
  Read More

  Subscribe to the mailing list to receive the latest news