İnşaat Halinde.... yakın

Türkmen Hakkında

Comments (8) - Views (10038)

Sensizliğe Alışamadık!

Kürşat Çavuşoğlu| Sadun Köprülü, Irak Türkmenlerinin yetiştirdiği değerli bir dava ve mücadele adamıydı. Çektiği nice amansız sıkıntılara rağmen verdiği mücadeleden asla taviz vermedi ve Irak Türkmenlerinin hakkını, hukukunu her ortamda savundu. Hayatını sadece Irak Türkmenlerine değil, Türk Dünyasına hizmete de adamıştı. Türk Dünyasının meselelerini yakından takip etmiş, sayısız konferans ve seminerlere katılmıştır.

 

Irak’ın Türkmen halkına karşı Saddam Hüseyin rejimi sırasında yapılan gaddarca uygulamalardan en fazla nasibini alanlar Türkmenlerdi. Bunlardan biri de Hukukçu-Araştırmacı, yazar ve şair Sadun Köprülü idi. O Irak’ta Saddam’ın zulmüne uğrayıp o meşhur Ebu Garip Hapishanesi’nde tam 17 yıl yattı, Mahkumiyetten önce de 1yıl 4 ay vahşi işkencelere maruz kaldı. Yapılan işkencelerde tırnaklarını dahi söktüler.

Bu süre zarfında yaşadıklarını paylaşırken, özellikle babasının gözleri önünde işkenceye maruz kaldığı günü yaşlı gözlerle anlatıyordu Sadun Köprülü..."Ben tutukluyken babamın ve kardeşim Ümit’in de orada olduğunu söyledi subaylar. Bir gün beni yine "Ameliyat Odası" dedikleri işkence odasına götürmüşlerdi. Oranın yetkilisi, Saddam"ın üvey kardeşi Barzan El-Tikriti’ydi. Gözlerim bağlıydı. Meğer babam da ağzı bağlı şekilde o odadaymış. Bana işkence ederlerken seyrettirmişler babama. Sonraları anlattı babam. “Tırnaklarını gözümün önümde söktüler.” dedi.

Bu onun ilk mahkumiyeti değildi, 1967 yılında daha henüz 10 yaşında iken, Türkiye Cumhuriyeti'ninBaşbakanı Süleyman Demirel, Kerkük’ü ziyaret ediyordu. Kerküklü Türkmenlerin bayram coşkusu içinde Demirel’i karşılamaya hazırlandığı o gün, bekleyenlerin arasında henüz 10 yaşında iken Sadun Köprülü’devardı. O gün istihbarat ve Emniyet güçleri, Türkmenlerin fotoğraflarını çekmiş, daha sonra da her birini tek tekevlerinden toplayarak götürmüştü. Aralarında Sadun ve annesi Şeker Hanım da vardı.  Sadun Köprülü 8 ay tutuklu kaldıAilesinin her ferdine en ağır işkenceler yapıldı.

Bütün bu yaşadıklarına rağmen ömrünün sonuna kadar bu yoldan ve mücadeleden hiçbir zaman geri adım atmadı. Irak Türkmenlerinin haklı davasına ilişkin mücadelesinde herkesin saygısını kazanmış birisiydi. Otam bir dava adamıydı, yerini doldurmak mümkün değil.Bu anlamda Türk dünyası değerli bir evladını yitirmiştir.

                                          

Sensiz 1 yıl geride kaldıAklımızdan hiç çıkmadınBiz seni ne çok sevmişiz. Sensizliğe alışamadık. Yapmamız gereken, onun büyük zorluklara göğüs gererek, hayatını adadığı, fedakarca ve cesurca yaptığı mücadelesini ve hizmetlerini unutmamak, örnek almak, yeni nesle anlatmak, gösterdiği yoldan gitmek, bize emanet ettiği milli davamıza sahip çıkmaktır. Allah, hepimize böyle şerefli bir ölüm nasip etsin. Ruhun Şad, Mekanın Cennet Olsun. Seni unutmayacağız!

Comments

Comments 8

Name : ixlymhkd
11/Feb/2016

1

Name : ixlymhkd
11/Feb/2016

1

Name : ixlymhkd
11/Feb/2016

1

Name : quprtpcn
11/Feb/2016

1

Name : haxcryjf
11/Feb/2016

1

Name : haxcryjf
11/Feb/2016

1

Name : soknqjem
11/Feb/2016

1

Name : gchhayms
11/Feb/2016

1

Send comment...

Name :

Email :

Comment :


Change image?

2
3
4