İnşaat Halinde.... yakın

Türkmen

Comments (0) - Views (4675)

IKBY referandumuna Türkmenlerden tepki

TNAnews- KERKÜK | Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin , bölgenin bağımsızlık referandumu kararına Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi'ten tepki geldi.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, '' Türkmenler ve Irak Türkmen Cephesi olarak ülkenin bulunduğu bu hassas süreçte böyle bir adımın atılmasını bir tehlike olarak değerlendiriyoruz'' şeklinde konuştu.

 
Referandum kararının başta Kürtler olmak üzere ülkenin tüm kesimleri için riskli bir adım olarak değerlendiren Salihi,'' Irak'ın milli gelirinin %17'sini almasına büyük ekonomi krizleri yaşayan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) referandum sonrası ekonomisini nasıl ayarlayacağını merak ediyorum'' ifadesini kullandı.


 
Ekonomik ve siyasi sorunlarla baş edemediğinden dolayı halkının kendisinden memnun olmayan yönetim bu adımla birlikte halkını tehlikeye sokacağını belirten Salihi,'' Kürt siyasi partileri bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da pek anlaşmış görünüyorlar. 
 
İslami partiler ve muhalif Değişim Hareketi bu adımdan yana değiller.'' dedi.

''
 
Bu referandum Türkmen bölgelerini kapsamamalı''
Kerkük,Telafer ve Tuzhurmatu gibi Türkmenlerin yoğunlukla yaşadıkları bölgeleri de bu referanduma katmalarını red ettiklerini belirten Salihi, şunları kaydetti:
-''Türkmenlerin yoğunlukla yaşadığı ve anlaşmazlık bölge olarak bilinen Kerkük, Telafer ve Tuzhurmatu'nun bu referanduma katmak yeni bir çatışma tehlikesinin ortaya çıkabilme sinyalini veriyor. Türkmenlerin yoğunlukla yaşadıkları bölgenin bu referanduma katılmasını kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Yeni bir toplumsal çatışmanın ortaya çıkabilme endişesi var '' dedi

''Kürtler ellerindeki müktesebatı da kaybedebilirler''
Bu adımla birlikte Kürtler son yıllarda elde ettikleri müktesebatı da kaybedebileceklerini belirten Salihi,'' Uzun yıllardır verdikleri mücadele sonucunda Kürtler elde ettikleri önemli müktesebatı bu riskli adımla birlikte kaybedebilirler'' şeklinde konuştu

''Türkmen ve Araplar Kerkük referandumu istiyor''

Bu adıma karşı Türkmenlerin de Kerkük için özel bir referandum isteği olacağını dile getiren Salihi,''Türkmenler olarak Kerkük'teki Araplarla anlaşarak Kerkük için özel bir referandum talebemizi olacaktır.
Araplarla hem fikir olduğumuz bu konuda Kerkük'ün özel bir federe olması yada Bağdat'ta bağlı bir vilayet olması konusunda referandum talebimiz olacaktır'' dedi.
 
Kaynak:Anadol habar Ajansı (AA). 

Send comment...

Name :

Email :

Comment :


Change image?

2
3
4