İnşaat Halinde.... yakın

Türkmen

Comments (0) - Views (6065)

Aydın Maruf: Erbil'de, Türkmenler azınlık değil esas unsuruzdur

TNAnews- Erbil | Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi ve Erbil Milletvekili Aydın Maruf, “Türkmenler burada azınlık değil, biz esas unsuruz” dedi.

Erbil’de Kürt Seçim Enstitüsü (KİE) tarafından düzenlenen “Uyruk ve Din Gruplarının Seçimlere Katılması” konulu panele katılan Milletvekili Aydın Maruf panel sonrasında Tba’ya konuştu.

 

Panele etnik grupların katıldığını belirten Maruf, “Panelde, uyruk ve din gruplarının perlemanto ve meclise nasıl girebileceklerine ve ne tür faaliyetler gerçekleştireceklerine dair konular ele alındı” dedi.

 

Ele alınan konuların önemli olduğuna vurgu yapan Aydın Mafur, “Etnik gurupların hem perlemantoda hem de il meclislerinde aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmelerini Irak Türkmen Cephesi olarak destekliyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Aydın Maruf, panelde Türkmenlerin özgür iradeyle siyaset yaptıklarına değinildiğini belirterek, “Kota önemli değil, önemli olan Türkmenlerin kendi iradeleri ile siyaset yapmaları” diye konuştu.

 

Türkmenlerin temsil konusunda sorun yaşadığını belirten Maruf, “Bize 5 kota verildi, ileride 10-15 kota da olabilir ama Türkmenler burada azınlık değil. Biz esas unsuruz, Türkmenlerin kendi iradesi ile seçimlere katılması önemlidir” vurgusunda bulundu.

 

Aydın Maruf, panelde bazı önerilerin sunulduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Türkmenler ve diğer etnik guruplar için özel sandık kurulması önerisi getirildi. Tabi bu bir öneridir, bu konuya nasıl bir düzenleme getirileceğine perlamanto ve seçim karar verir. 20 yıldır kota var ama Türkmenler bu sistemden fayda görmemiştir. Bu nedenle Türkmenleri, bütün makamlarda gerçek Türkmenlerin temsil etmesini toplantıda dile getirdik ve bunun için çalışacağız.”

Kaynak: Turkmen Basın Ajansı (TBA) 

Send comment...

Name :

Email :

Comment :


Change image?

2
3
4