İnşaat Halinde.... yakın

Irak

Comments (0) - Views (5460)

Irak: İbadi, özgürleştirilen Musul'da, halk ve savaşçıları tebrik ediyor

TNAnews- Irak Başbakanlığı, ülkenin ikinci büyük kenti Musul'un IŞİD'den tamamen kurtarıldığını duyurdu. Açıklamada "İbadi, özgürleştirilen Musul'a gitti" ifadesi kullandı, İbadi'nin Twitter hesabından da fotoğraf paylaşıldı.

Irak Başbakanlığı, ülkenin ikinci büyük kenti Musul'un IŞİD'den tamamen kurtarıldığını duyurdu. Açıklamada "İbadi, özgürleştirilen Musul'a gitti" ifadesi kullandı, İbadi'nin Twitter hesabından da fotoğraf paylaşıldı. 

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, 2014'te IŞİD'in eline geçen ve örgütün ülkede kontrol ettiği en büyük kent olan Musul'da zafer ilan etti. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada "İbadi, özgürleştirilen Musul'a gitti. Bu büyük zafer nedeniyle kahraman savaşçıları ve Irak halkını tebrik ediyor" denildi.

İbadi, Twitter hesabından da Musul'da çekilmiş ve siyah üniformalı bir fotoğrafını paylaştı.

 

​Öte yandan açıklamaya göre IŞİD'le çatışmalar henüz sona ermedi, ülkenin ikinci büyük kentinden hala ateş sesleri yükseliyor.

 

​Bu arada ABD Başkanı Donald Trump'ın IŞİD'le müzadele özel temsilcisi Brett McGurk da Twitter'dan yaptığı açıklamada İbadi'yi tebrik etti ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'ye desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 

​Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da "Musul, IŞİD'den alındı. Fransa, askerlerimizin yanında bu başarıya katkıda bulunan herkese saygılarını sunuyor" ifadelerini kullandı.

 

​Öğle saatlerinde Irak devlet televizyonunda yayınlanan haberde, "Terörle mücadele güçleri, Musul'un batısındaki Dicle Nehri kenarına ulaştı. Güvenlik güçleri orada Irak bayrağı astı" denilmişti.

 

Send comment...

Name :

Email :

Comment :


Change image?

2
3
4