İnşaat Halinde.... yakın

Türkmen

Comments (0) - Views (2296)

İran, Kerkük'ün referanduma katılma kararını eleştirdi

TNANEWS- İran, Kerkük''ün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık referandumuna katılma kararını sert bir şekilde eleştirdi.

Kerkük yerel meclisi geçtiğimiz günlerde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık referandumuna katılma kararı aldı. Karar bir çok komşu ülkeden tepki alırken, İran bu kararı sert bir dille eleştirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bahram Ghasemi, Kerkük konseyini Kuzey Irak'taki Kürt topraklarının bağımsızlığı için Eylül ayında yapılacak oylamaya katılma kararı yüzünden uyardı. Ghasemi, Kerkük konseyinin aldığı kararın ne Irak hükümeti ne de BM ve diğer ülkeler tarafından kabul edilebilir olduğunu söyleyerek, "Komşu ülkelerde ve daha geniş bölgede yeni krizlere yol açabilecek herhangi bir hamle kabul edilemez" dedi.

Öte yandan Arap ve Türkmen meclis üyeleri oturumu boykot ederek, içinde çok fazla sayıda etnik nüfusun yaşadığı Kerkük'te halk arasında geçmişte meydana gelen gerilimleri vurguladı.

Erbil ve Bağdat'ı karşı karşıya gelmekle tehdit eden referandum oylamasına Irak'ın komşuları Türkiye ve Suriye karşı çıkmıştı.

Send comment...

Name :

Email :

Comment :


Change image?

2
3
4