İnşaat Halinde.... yakın

Güvenlik

Comments (0) - Views (8508)

IŞİD esir Peşmergeleri Musul’a aktardı

Türkmen News/HaberMerkezi - Kürdistan Bölge Parlamentosu Milletvekili, Peşmerge Komisyonu Üyesi Mahmud Hacı Ömer, IŞİD’in elindeki esir Peşmergeleri Hewice’den Musul’a aktardığını, Peşmergeleri kurtarmak için şuana kadar yürütülen tüm çalışmaların sonuçsuz kaldığını söyledi.

IŞİD elindeki esir Peşmergelerin çoğunu Kerkük’e bağlı Hewice ilçesinde tutuyor. Örgütün daha önce yayımladığı Peşmergelere ait görüntüler bu ilçeden çekilmişti. Bir süre önce örgüte yakın kaynaklar örgütün karşılıklı esir değişimiyle Peşmergelerin serbest bırakılmasına razı olduğunu açıklamıştı. 

Kürdistan Bölge Parlamentosu Milletvekili, Peşmerge Komisyonu Üyesi Mahmud Hacı Ömer,'in ifadesine göre , Peşmergeleri kurtarmak için açıktan veya gizliden yürütülen tüm çalışma ve çabaların sonuçsuz kaldığını dile getirdi. 

Hacı Ömer, ”Tktir’in Irak ordusu tarafından kurtarılmasının ardından, Hewice kenti tehlikeye girdi. Bu yüzden Peşmergeler Hewice’den Musul’a aktarıldı.” dedi. 

IŞİD’in elindeki esirlere değer vermediğini dile getiren Kürdistan Bölge Parlamentosu Milletvekili, Peşmerge Komisyonu Üyesi Mahmud Hacı Ömer, ”Bir milletvekili olarak, terör örgütünün esir Peşmergeleri serbest bırakacağına dair ümitli değilim. Daha önce bir kaç defa takas teklifinde bulundular ancak çabucak karar değiştirdiler. Fidye teklifleri de kabul edilmedi.” ifadelerini kullandı. 

IŞİD 15 Ocak’ta Kerkük’ün güneybatı cephesine saldırmış, bu saldırı sonucunda 17 Peşmergeyi esir almıştı. Örgüt bu Peşmergelerden 3’ünü Newroz’dan önce infaz etmişti. 

Send comment...

Name :

Email :

Comment :


Change image?

2
3
4