İnşaat Halinde.... yakın

Güvenlik

Comments (0) - Views (8578)

IŞİD: Musul’u savunmaya 6 ülkeden 5 tabur mücahit geldi

IŞİD, çeşitli ülkelerden beş tabur savaşçının Musul'u savunmak için ulaştığını duyurdu

IŞİD Sözcüsü Ebu Saad el Ensari, farklı ülkelerden binlerce savaşçının Musul’a yapılacak operasyona karşı dünyanın farklı ülkelerinden kente ulaştığını ifade etti.

Rudaw'da yer alan habere göre, aynı zamanda IŞİD’in “Musul İmamı” da olan el Ensari’nin, dün kentte Cuma hutbesi verdiğini aktardı. Sözcü, “Kafirler ile Fars güçlerinin saldırılarına karşılık vermek üzere Musul’a dünyanın çeşitli ülkelerinden 5 tabur ulaştı” dedi.

El Ensari, 500 kişinin bulunduğu Ulu Camii’deki hutbesinde, “Libya’dan Ömer bin Hattab, Suriye’den Ebu Yasin, Filipinler’den el Mu’tasim Billah, Sudan ve Mısır’dan el Nasır ve Afganistan’dan el Haris taburları, IŞİD'i’ni korumak üzere Musul’a ulaşmıştır” ifadelerini kullandı.

Ebu Saad el Ensari’nin, “Musul'da yaşayan sivil Iraklılara, düşmanı yenilgiye uğratacağı konusunda güvence verdiğini” aktardı. Örgütün Tıkrit'te kontrolü kaybetmesine değinen el Ensari, durumu “Planlı bir çekilme ve yenide hazırlanma süreci” olarak değerlendirerek, gerçek manada savaşmadıklarını iddia etti.

ABD'nin başını çektiği uluslararası koalisyonun hava kuvvetlerinin desteğiyle Irak Ordusu ve Şii milisler ile aşiret milisleri, Çarşamba günü Tıkrit’i IŞİD'in elinden geri almıştı.

IŞİD Ninova vilayetinin merkezi olan Musul'u 10 Haziran 2014'ten bu yana işgal altında tutuyor. Musul Irak'ın en büyük ikinci kenti olarak biliniyor.

Send comment...

Name :

Email :

Comment :


Change image?

2
3
4